
Az interneten sokat vitatott téma, hogy mi a különbség a tenyésztő és a szaporító között. TikTok videókban pedig, már a tenyésztő és az úgy nevezett „papíros szaporító” közötti különbségeket is előszeretettel feszegetik. Ebben a bejegyzésben nem tárgyaljuk részletesen a különbségeket, csupán egy, de talán a legfontosabb különbséget emeljük, ki. Azt a különbséget, ami a tenyésztőt, mindkét csoportól megkülönbözteti. Ez pedig nem más, mint a tenyészszemle és képességvizsga teljesítésének kötelessége, és megtörténte.
A labradorok tenyésztésbe vételének több feltétele is van. Először, a növendékeknek egészségügyi szűrésen kell átesniük, ami csípő- és könyök diszplázia szűrésből áll, valamint genetikai szűrésekből áll (szembetegségre: PRA-prcd, és EIC szűrés). Azonban, a szűrések kiváló vagy jó eredménye, még nem teszi egyik labradort sem alkalmassá arra, hogy tenyésztésbe vonható legyen. Ennél többre van szükség! Amikor a növendékek felnőnek és elérik a tenyésztésbe vétel alsó korhatárát, küllemi tulajdonságaikról és képességeikről vizsga keretében kell tanúbizonyságot tenniük. A tenyészszemlén, a bíró leíró bírálatot ad labradorunk küllemi jellemzőiről (feje, hátvonala, faroktűzése, mellkasa, csontozata, mancsai, mozgása stb.) jellemzésével és küllemi jellemzői alapján kategórizálja az egyedet. A tenyészszemlén három minősítés szerezhető: Tenyészthető, Tenyésztésre javasolt és Nem tenyészthető. A nem tenyészthető minősítés tulajdonképpen kizárás a tenyésztésből, a tenyésztésre javasolt minősítés pedig dícséretes. A tenyésztésre javasolt minősítéssel rendelkező labradorok kölykei kaphatnak prémium törzskönyvet.
A tenyészszemle után pedig, úgynevezett képességvizsga keretében meg kell mutatniuk, hogy rendelkezenek azokkal a képességekkel, amivel őseik. Így 3 feladatot kell teljesíteniük: terepen, meg kell találniuk az eldobott dummy-t és a felvezetőhöz kell vinni; mezei munka keretében meg kell találniuk az elrejtett elejtett szárnyast és a felvezetőhöz kell vinni; valamint vízből ki kell tudniuk hozni a bedomott dummyt és a felvezetőhöz kell vinni.
Azok alapján amit általánosságban a labradorokról tudunk, az olvasó azt hiheti, hogy ját ez gyerekjáték, de a valóság az, hogy a vizsgára jelentkezők nagy része nem tudja megcsinálni a feladatokat, és olyan is akad, akit a külleme alapján zárnak ki a tenyésztésből. Itt szeretnék visszautalni az első bekezdésben felvetett témára, hiszen itt látszik a nagy különbség. Először is, a szaporítónak sem egészségügyi szűrésekre, sem tenyésztésbevételi minimum korhatárra, sem pedig teszszemlére és képességvizsgára nincs kötelessége, hiszen ő rendszeren kívüli. A tenyésztőknek tenyészegyesületekbe kell tömörülniük, és ezek a tenyészegyesületek szervezik a vizsgákat, adják ki a minősítéseket és ellenőrzik az egészségügyi kötelezettségek teljesítését, valamint később ők ellenőrzik az almokat. A szaporítók nem tartoznak tenyésztő szervezethez, és ezekből a kötelességekből semmit nem teljesítenek, és nincs is aki ellenőrizze őket. A „papíros szaporító” kifejezés, pedig azért terjed el, mert tenyésztő és tenyésző között is van igen nagy különbség. Így előfordul, hogy az illető labradorjai nem tudják megcsinálni a képességvizsgát se elsőre, se másodikra vagy talán soha…. Így az etikus az lenne, ha azt a kutyát saját belátása szerint nem használná tenyésztési célra, hiszen nem teljesítette a minimum követelményt. De a legtöbb esetben sajnos, nem ez a döntés születik! A legnagyobb „baj” pedig akkor van, ha szuka kutyáról van szó, akit esetleg már szabályellenesen a vizsga előtt befedeztettek…. Ilyen esetekben a „tenyésztő” nem folyamodhat törzskönyvért, de van egy kiskapu és kérhet a kiskutyákhoz úgynevezett „reglapot”. De a reglap nem törzskönyv és pontosan azért nem kaphat tözskönyvet az az alom, mert a szülei nem teljesítették a tenyésztésbevétel feltételeit, vagyis megbuktak a képességvizsgán. Az ilyen szituációba került „tenyésztőket” hívják „papíros szaporítóknak”, hiszen hiába van kennel neve, nem etikusan jár el. És akkor talán itt azt a kérdést is megválaszoltuk, hogy Facebook csoporokban miért írnak arról a gazdik, hogy a „labradorjuk” nem szereti a vizet. Nagy valószínűséggel a szülei sem szerették és megbuktak a vizsgán… vagy olyan helyről valók voltak.
A Countrybelle Kennel labradorjai viszont abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy kiváló felmenőik vannak, így a tenyésszemlén az esetek nagy százalékában Tenysztésre javasolt minősítést kapnak, a képességvizsgán pedig dícsérteben részesítik őket. Mi pedig erre nagyon büszkék vagyunk és ez az egyik oka annak, hogy ilyen sok prémium tözskönyves alom születhet nálunk.
Nem volt ez másképp március 22-én Tiszakeszin, ahol Elvis, Frida és Selena tett sikeres viszgát.
Countrybelle Absolutely Beyond Your Wildes Dreams – Elvis – 18 hónapos
Minősítés: tenyésztésre javasolt
Countrybelle Discover Serenity’s Inner Sentuary – Frida – 14 hónapos
Minősítés: Tenyésztésre javasolt
Countrybelle Serenity Blossoms In Silence – Selena – 14 hónapos
Minősítés: Tenyésztésre javasolt
Mindkét lányra és Elviszre is nagyon büszkék vagyunk!
Reméljük, az Önök tetszését is elnyerik!
Countrybelle